Ανακοινώσεις Σχολείου

Ενημέρωση Γονέων

Αγαπητοί γονείς,

Θεωρώντας τη συχνή επικοινωνία μαζί σας πρωταρχικό μας  μέλημα και ουσιαστική παράμετρο του εκπαιδευτικού μας έργου, ορίζουμε για φέτος ως ημέρα  γονέων την  Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2017. Η ημέρα γονέων καθιερώθηκε τα τελευταία χρόνια, έπειτα και από τη δική σας ανταπόκριση, ως ένας επιτυχημένος θεσμός με απώτερο σκοπό την πληρέστερη ενημέρωσή σας σε θέματα που άπτονται της επίδοσης, προόδου και συμπεριφοράς των παιδιών σας. Η ενημέρωση θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του Σχολείου. Ώρα προσέλευσης γονέων 13:30.

Με εκτίμηση  ο Διευθυντής και οι Εκπαιδευτικοί  του ΓΕΛ Καλαμπάκας

Πρακτικό επιλογής πρακτορείου για την 5ήμερη εκδρομή της Γ΄Λύκειου, 2017-2018

Σήμερα 21/11/2017 ημέρα Τρίτη και ώρα 09:00 στο Γραφείο του Διευθυντή του Γενικού Λυκείου Καλαμπάκας, έχοντας υπόψη την υπ’ αριθμ. απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ΓΔ4/33120/06-03-2017, ΦΕΚ 681 Β΄ συγκεντρώθηκαν ύστερα από πρόσκλησή του οι παρακάτω για τη συγκρότηση επιτροπής αξιολόγησης προσφορών, με σκοπό την επιλογή πρακτορείου που θα αναλάβει την πολυήμερη εκδρομή που θα πραγματοποιήσει η Γ΄ τάξη του Γενικού Λυκείου Καλαμπάκας ακτοπλοϊκώς στη Ρώμη – Φλωρεντία  από 12/12/2017 μέχρι 18/12/2017.

1.    Δημοσθένης Σταυράκης,  Δ/ντης του Λυκείου, πρόεδρος της επιτροπής και αρχηγός  της εκδρομής.
2.    Παύλος Σινάνης, Υπδ/ντης του Λυκείου και συνοδός της  εκδρομής.
3.    Κυριακή Μουλά καθηγήτρια κλάδου ΠΕ03,  συνοδός  της εκδρομής.
4.    Ευαγγελή Γουγουλάκη,  πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γενικού Λυκείου Καλαμπάκας.
5.    Αντώνης Ταμπουράς, πρόεδρος του 15μελούς Συμβουλίου του Γενικού Λυκείου Καλαμπάκας.
6.    Οι πρόεδροι των μαθητικών συμβουλίων των τεσσάρων τμημάτων της Γ΄ τάξης.

Διαβάστε περισσότερα: Πρακτικό επιλογής πρακτορείου για την 5ήμερη εκδρομή της Γ΄Λύκειου, 2017-2018

Πρόγραμμα 1ου Τετραμήνου, σχ. έτους 2017-2018, v2

Το πρόγραμμα του 1ου Τετραμήνου του σχολικού έτους 2017-2018.

Ισχύει από 9/10/2017

Επιλογή πρακτορείου για την 3ήμερη εκδρομή που θα πραγματοποιήσει η B΄ τάξη του Γενικού Λυκείου Καλαμπάκας στην Αθήνα

Η  επιτροπή της εκδρομής αφού μελέτησε διεξοδικά τις  προσφορές των πρακτορείων και αφού έλαβε υπόψη της την ασφάλεια, το συμφέρον των  μαθητών του Σχολείου, την αξιοπιστία των πρακτορείων  και όλα τα υπόλοιπα ποιοτικά χαρακτηριστικά  αποφάσισε ομόφωνα
να αναθέσει τη διενέργεια της τριήμερης εκδρομής των μαθητών της Β΄ Λυκείου στην Αθήνα  στο πρακτορείο Δ. ΡΕΤΟΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.  το οποίο  ήταν ο μειοδότης ως προς την προσφορά στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο που επιλέχθηκε.

Οι προσφορές ήτανε:
1.    Δ. ΡΕΤΟΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.   (57,50 ΕΥΡΩ/ΜΑΘΗΤΗ)
2.    Efthimiou travel   (60,50 ΕΥΡΩ / ΜΑΘΗΤΗ)
3.    ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΛΑΡΙΣΑΣ Ε.Π.Ε.  (60 ΕΥΡΩ/ΜΑΘΗΤΗ)
4.     ZORPIDIS travel services   (83 ΕΥΡΩ / ΜΑΘΗΤΗ)
5.    ΥΠΕΡ ΤΟΥΡΣ    (73 ΕΥΡΩ / ΜΑΘΗΤΗ)

Ο Διευθυντής και πρόεδρος της επιτροπής

Δημοσθένης Σταυράκης

Επείγουσα Ενημέρωση για την Ηλεκτρονική Δήλωση Προτίμησης για τα ΕΠΑΛ Μαθητών/τριών για το Σχολικό Έτος 2017-2018

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Ημερησίων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ για το σχολικό έτος 2017-2018, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Δήλωση Προτίμησης για τα ΕΠΑ.Λ.», μέσω της εφαρμογής e-epal στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-epal.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 19η Ιουνίου έως την 23η Ιουνίου 2017. Στην περίπτωση ανήλικων μαθητών/τριών την ηλεκτρονική δήλωση προτίμησης καταθέτουν οι κηδεμόνες τους.